Borytobraní 2022 na Děvíně zahájeno!

30. 04. 2022 LIFE SouthMoravia

Začátkem dubna začala sezóna vytrhávání borytu barvířského, rostliny, která se invazně šíří na jižních svazích EVL Děvín. Nejúčinnější metoud je ruční vytrhávání celé rostliny včetně kořenů, v době kdy kvete (a je tedy snadno k poznání, viz úvodní foto) a ještě nezačala tvořit semena.

Plocha, na které je boryt na Děvíně rozšířen, je více než 20 ha, takže vítáme každou pomocnou ruku, která je přiložena k dílu.

V pátek 29.4. nám přišli pomoci, stejně jako v loňském roce, dobrovolníci z firmy GasNet s.r.o. a poprvé jsme také navázali spolupráci s Věznicí Břeclav, odkud přijelo na "brigádu" 10 odsouzených. Počasí přálo, takže si to všichni skutečně užili viz milý článek https://www.vscr.cz/organizacni-jednotky/veznice-breclav/clanky/detail/odsouzeni-muzi-pomahali-vycistit-palavu-od-plevele Před prací proběhlo vysvětlení co, proč a jak se tady dělá, po práci povídání o význačných druzích a následovala komentovaná procházka po lokalitě (jen lidé z GasNet), s čím nám pomohl i botanik z CHKO Pálava, p.Hubatka.

V sobotu 30.4. bylo po 2leté covidové pauze svoláno další veřejné Borytobraní, kde se sešlo kolem 60 nadšenců, často celé rodiny i s dětmi. Před zahájením akce a „vysláním“ dobrovolníků na lokalitu jsme uvedli informace o projektu, co to jsou invazní druhy, proč je je potřeba likvidovat, čím je EVL Děvín specifický.

Vzhledem k tomu, že boryt se na Pálavě takto likviduje již několik let, bylo poznat, že soustavná práce již přinesla ovoce a borytu bylo pomálu. Takže jsme se s dobrovolníky soustředili rovněž na likvidaci pelyňku pravého (na spodní fotografii), který se zde také rozrůstá se velkým tempem. Postup je stejný - rostlinu pevně uchopit, vytrhnout ideálně i s kořenem, nechat na místě uschnout.