Klejicha na Kamenném vrchu u Kurdějova

17. 08. 2022 LIFE SUB-PANNONIC

Rychle se šíří. Když se poseče, vyroste ještě víc. Dobytek ji nespásá, protože je jedovatá. Do čím dál tím víc chráněných lokalit se rozrůstá invazivní klejicha hedvábná. Původně severoamerická bylina ohrožuje vzácné rostliny a kromě herbicidů neexistují téměř žádné způsoby, jak jí zcela zastavit.

Nejvážnější situace je v evropsky významné lokalitě Kamenný vrch u Kurdějova na Břeclavsku, zejména v části, které se říká Kamenec. Klejicha se začíná šířit i do zdejších mandloňových sadů, kde do pár let, pokud se nezasáhne, udělá naprostou zkázu.

K problému s klejichou poskytl novinářům informace náš manažer lokalit Vilém Jurek a článek vyšel v několika médiích (viz odkazy níže), ČT24 k tomu odvysílala reportáž, stejně jako Hustopečská televize.

https://breclavsky.denik.cz/zpravy_region/ochranari-nebezpecna-klejicha-ohrozuje-mandlonove-sady-u-hustopeci-a-kurdejova

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/regiony-zpravy-jihomoravsky-kraj-na-morave-se-siri-invazivni-klejicha-ochranari-volaji-po-systemovem-reseni

https://www.idnes.cz/brno/zpravy/klejicha-hedvabna-invazivni-plevel

https://nasregion.cz/moravska-priroda-v-ohrozeni-rozrusta-se-v-ni-klejicha

https://brnenska.drbna.cz/zpravy/spolecnost/24821-na-morave-radi-novy-skudce-varuji-odbornici-skodi-hlavne-mandlonim