Vlhy pestré na Ječmeništi

15. 06. 2022 LIFE SUB-PANNONIC

Děkujeme fotografovi Petru Vokurkovi za tak nádherné snímky vlh pestrých z lokality Ječmeniště, která je součástí projektu LIFE Subpanonic.

Když se vám podaří vlhu vidět poprvé nebo pořádně zblízka, v první chvíli si můžete myslet, že někomu uletěl papoušek. Je to nezaměnitelný štíhlý pták s dlouhým, dolů zahnutým zobákem, dlouhými špičatými křídly a dlouhým ocasem se dvěma prodlouženými středními pery. Zbarvení dospělců je velmi výrazné: namodralá spodní část těla, jasně žluté hrdlo, žlutobílé ramenní skvrny a červenohnědé temeno, hřbet a horní část křídel. Přilétají k nám z Afriky už v druhé polovině května, odlétají podle počasí většinou koncem srpna, někdy až v polovině září.

Jižní Moravu mají vlhy rády, protože se zde nachází mnoho otevřených ploch sprašových stěn, zemníků a pískoven, kde si v kolmých svazích bez vegetace vyhrabávají hnízdní nory. Asi polovinu jejich potravy tvoří blanokřídlý hmyz jako vosy, sršně, čmeláci a včely, někdy také vážky. Dokáží nachytat denně až 250 kusů hmyzu včetně včel, za to je nemají moc v lásce včelaři. Ani ostrá a nebezpečná žihadla je neodradí. Zbavují se jich jednoduše - hmyzem tak dlouho tlučou o něco tvrdého, až žihadlo samo odpadne.