Pomozte s likvidací borytu na Pálavě!

20. 02. 2020 LIFE SouthMoravia

Jedna z našich projektových lokalit - CHKO Pálava - již několik let bojuje s invazní rostlinou boryt barvířský, která se likviduje ručním vytrháváním za pomocí dobrovolníků. Ruční vytrhávání umožňuje odstranit boryt bez následného obrážení a vedlejších účinků. Aby byla likvidace úspěšná, je potřeba ji zopakovat několik let po sobě. Z toho důvodu potřebujeme pomoc co největšího množství dobrovolníků, protože doba, kdy je vytrhávání účinné, je velmi krátká – jen dva až tři týdny. Boryt v současné době pokrývá přes 20 ha stepí na jihovýchodních svazích Děvína.

Boryt barvířský je rostlinou dvou tváří. Na jedné straně užitečný pomocník – rostlina s antiseptickými účinky už v dávné minulosti užívaná k léčení ran a vředů, zároveň dříve velmi významná komodita využívaná v barvířství. Na straně druhé nepůvodní druh, který ohrožuje vzácná teplomilná společenstva vápencových svahů Pálavy. V posledních letech se na Děvíně šíří expanzivně.

Byli bychom rádi, kdyby se našla skupina (10-50 osob), která by mohla některé dopoledne koncem dubna - začátkem května (kdy rostlina kvete a je snadno k poznání a zároveň se ještě nevysemenila) pomoci.

Práce se předpokládá ideálně v pracovní dny v čase cca 9-13 h s pauzou na občerstvení, není to nijak namáhává práce (zvládnou to již děti od cca 10 let), rukavice a proškoleného vedoucího skupiny bychom zajistili. Na odpoledne pak nabízíme 1-2 hodinovou exkurzi po národní přírodní rezervaci Děvín-Kotel-Soutěska s odborným botanickým výkladem. 

Myslím, že by to mohla být fajn akce spojená třeba s teambuildingem v některém místním sklípku :) nebo prostě příjemně strávený den na Pálavě s dobrým pocitem z vykonané práce.

Více o "Borytobraní" naleznete zde: http://bit.do/BorytNaPalave

Zástupci skupin (přátel, firem, spolků, oddílů…) prosím pište nebo volejte na tyto kontakty: ivana.mariankova@gmail.com, tel.: 737 505 288

Děkujeme, že s námi pomáháte přírodě!