Páchník v pořadu Víkend

13. 05. 2020 CZ-SK SOUTH LIFE

V úterý 12. května na zámku v Blatné natáčela Šárka Loukotová reportáž do pořadu Víkend. Hlavní postavou reportáže byla paní baronka a majitelka zámku Jana Hildprandt Germenis, část reportáže bude věnována i našemu projektu CZ-SK South LIFE. 

Zde si můžete reportáž prohlédnout, o "našem" páchníkovi se mluví od 3.minuty.

EVL Blatná zahrnuje zámecký park rozkládající se západně od zámku v ploché nivě říčky Lomnice. Důvodem evropské ochrany je lokalita výskytu vzácného brouka páchníka hnědého (Osmoderma eremita).  V parku roste mnoho dřevin, které nabízejí dutiny s ideálními podmínkami pro osídlení páchníkem. Nejhodnotnější výsadby z tohoto pohledu se nacházejí v blízkosti zámku kolem louky, kde jsou staré osamocené stromy s osluněnými kmeny. V některých dutinách se podařilo najít zachovalý trus larev, prázdné kokony, nebo části těl uhynulých brouků. Je velmi pravděpodobné, že některé stromy jsou sledovaným druhem stále obsazené, ale populace není příliš početná. Vzácnost druhu je dána především změnou hospodaření v lesích, kdy se přestalo pást a lesy se změnily z nízkých a středních na lesy vysokokmené. 

Na fotce níže vlevo je paní baronka se svými daňky, na další fotografii vpravo pak manažerka projektu a náš PR manažer, kteří na návštěvu do zámku přinesli napečené perníky ve tvaru... páchníka!